Artykuł przedstawia opis efektów terapii laserem wysokoenergetycznym Polaris HP na proces zrostu kostnego przy złamaniu kości śródręcza u konia.
Gatunek: koń
Rasa: czysta krew arabska
Płeć: klacz
Wiek: 7 lat
Koń startujący w dyscyplinie rajdów długodystansowych
Problemem 7-letniej klaczy startującej w dyscyplinie rajdów długodystansowych był odczyn okostnej nasady bliższej kości śródręcza II prawej i lewej kończyny piersiowej. Koń w badaniu palpacyjnym wykazywał bolesność na peryferiach rozrostu kostnego, ponadto wyczuć można było obrzęk tkanek miękkich. W zdjęciach rentgenowskich uwidocznione zostało zapalenie okostnej mające charakter nawrotowy (remisje zapalenia pojawiały się w okresach intensywnych treningów).
W początkowym etapie zapalenia okostnej zastosowano zimne okłady oraz hydroterapię (zabiegi te trwały przez trzy dni). Stosowano także żel o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbólowym zawierający DMSO, lignokainę oraz prednizolon. Po ustąpieniu ostrej fazy zapalenia (ok. 10 dni od pojawienia się objawów) zastosowano laseroterapię wysokoenergetyczną. Ze względu na stan zapalny okostnej i ból tej okolicy treningi konia oraz ruch swobodny na padoku zostały ograniczone na czas trwania terapii.
U klaczy wykonano serię 10 w odstępach jednodniowych naświetleń laserem wysokoenergetycznym Polaris HP.
Po zakończeniu terapii w badaniu palpacyjnym zaobserwowano znaczne zmniejszenie intensywności bólu. Występujący wcześniej obrzęk tkanek miękkich ustąpił w stopniu znacznym. W kontrolnym badaniu rentgenowskim odnotowano zmniejszenie zgrubienia okostnej, co za tym idzie stan zapalny okostnej ustąpił. Powierzchnia okostnej po zastosowaniu laseroterapii wysokoenergetycznej nabrała gładkiego charakteru.
Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla profesjonalistów. Klikając 'WCHODZĘ' potwierdzasz, że jesteś osobą wykonującą zawód medyczny lub prowadzącą obrót wyrobami medycznymi.